Skrb za gasilski naraščaj (pionirje in mladince) je ena izmed temeljnih nalog PGD Dobje. V društvu se zavedajo, da je skrb za gasilsko mladino pomembnejša kot v drugih organizacijah, saj za delo gasilca ni dovolj samo navdušenje, temveč tudi znanje, ki ga mlad človek lahko dobi z aktivno udeležbo na gasilskih vajah in pri drugih društvenih aktivnostih.
Dobjanski gasilci so že od samega začetka sistematično delovati s pionirji in mladinci. Leta 1982 so se v društvu na željo pionirjev prijavili na razpis Gasilske zveze Slovenije o ustanavljanju društev Mladi gasilec. Prijava je bila ugodno rešena. Občni ustanovni zbor društva Mladi gasilec na OŠ Dobje je bil 15. marca 1982. Za prvega predsednika so izvolili Branka Bezgovška.
Z zbiranjem papirja so pomagali pridobiti denarna sredstva za prve delovne obleke. Člani društva Mladi gasilec so bili zelo aktivni pri organizaciji krajevnih in šolskih dogodkov. V mesecu požarne varnosti so likovno ustvarjali, sodelovali pri kulturnem programu ob krajevnem prazniku, se udeleževali srečanja pionirjev gasilcev, kvizov … Mlade gasilce – pionirje je vrsto let navduševala, usmerjala in vodila mentorica Jožica Salobir.
Pionirji in mladinci so bili v preteklih letih različno uspešni, kar je bilo in je še v veliki meri odvisno od mentorjev ter delovanja celotnega društva. Za pridobivanje novih članov je pomembna propagandna dejavnost, kot so dnevi odprtih vrat, evakuacijske vaje v mesecu požarne varnosti za celotno šolo in vrtec, požarne vaje več sosednih društev … Gasilci za podmladek tako skrbijo skozi celo leto in se jih s čim več aktivnostmi trudijo vključiti v svoje vrste.
Mladi gasilci so v Dobju zelo aktivni, saj se udeležujejo različnih gasilskih tekmovanj, gasilskih kvizov in orientacijskih pohodov. Pri gasilskih disciplinah se mladi naučijo reda in discipline. Tekmujejo v različnih veščinah: štafeta na 400 metrov z ovirami za pionirje in mladince, vaja z vedrovko za pionirje in pionirke, štafeta s prenosom vode za pionirje in pionirke, vaja z ovirami za mladince in mladinke, štafeta na 400 metrov z ovirami za mladince in mladinke ter vaja razvrščanja.
Izbor vaj posameznega tekmovanja se določi z razpisom. Tekmovanje na nivoju Gasilske zveze Šentjur (občinsko tekmovanje) poteka vsako leto. Naše ekipe pionirjev in mladincev ter pionirk in mladink v zadnjih letih na občinskih tekmovanjih dosegajo odlične rezultate. Nekaj najboljši rezultatov na občinskem tekmovanju GZ Šentjur:
- 2007: mladinci 1. mesto,
- 2008: mladinci 1. mesto, pionirji 3. mesto,
- 2009: mladinci 1. mesto,
- 2010: pionirke 1. mesto, pionirji, mladinci in mladinke 3. mesto,
- 2011: pionirke 1. mesto, mladinke 2. mesto,
- 2012: pionirke 2. mesto, pionirji 2. mesto,
- 2013: pionirke 2. mesto, pionirji in mladinci 3. mesto,
- 2014: pionirji 3. mesto,
- 2015: pionirke in mladinke 1. mesto,
- 2016: pionirke 1. mesto, pionirji 2. mesto.
Tekmovanje v orientaciji v okviru GZ Šentjur organizira vsako leto drugo društvo, med njimi tudi mi. Na gasilskem kvizu prav tako sodelujejo po trije člani v enotnih kategorijah pionirjev, mladincev in pripravnikov. Ekipe pokažejo svoje znanje v požarni preventivi, zgodovini gasilstva, prvi pomoči in gasilski abecedi, pri praktičnih vajah iz gasilstva pa pokažejo svoje spretnosti.
Mladi aktivno sodelujejo tudi pri pripravi in izvedbi vseh dogodkov v kraju, kot so Gasilska noč v Dobju, praznovanje občinskega praznika, tradicionalna prireditev Pokaži, kaj znaš, vaški nogometni turnir, čistilna akcija, dan odprtih vrat, dejavnosti ob mesecu požarne varnosti, demonstracije ekipe Prve pomoči, gasilske maše, pohodi, strokovne ekskurzije … V dejavnosti se vključujejo z velikim navdušenjem, na kar smo vsi občani zelo ponosni, saj tako mladi spontano pridobivajo različna za življenje potrebna znanja.
Ob zaključku tekmovalne sezone gasilci mlade aktiviste nagradijo z enodnevnim kopanjem na bazenu, med letom pa jih razvajajo z drobnimi sladkimi pozornostmi.
Velika prednost je možnost prevoza za mlajše otroke, ki olajša odločitev staršev, da otroke vključijo med gasilce. Predvsem pa so bili v vseh teh letih zelo aktivni različni mentorji, ki so motivirali mlade, jih pripravljali na razna tekmovanja, predvsem pa jim s svojim delom dajali zgled. Danes precej članov, ki so začeli kot pionirji, predaja svoja znanja mlajšim generacijam.
Gasilci se zahvaljujejo vsem staršem, ki jim zaupate svoje otroke. Še naprej se bodo trudili, da bodo omogočali mladim v Dobju aktivno preživljanje prostega časa, jim omogočili druženje, poudarjali pa bodo pomen timskega dela, ki je temelj gasilske službe. Dokler imajo v društvu aktivne mlade, se za prihodnost gasilstva v kraju ni treba bati.
Vešče združevanje gasilskih spretnosti in splošnih veščin ter rekreacije je zaradi številnih obšolskih dejavnosti, ki so mladim na voljo, uspešen model, ki gasilcem zagotavlja dotok pomladka. Sodobni načini oglaševanja in programi so gotovo zaželeni, saj gredo gasilci v korak s časom, toda tudi pri njih, kot večinoma v slovenskem prostoru, velja, da se dober glas najhitreje širi od ust do ust.
Predsednik Komisije za mladino PGD Dobje je od leta 2016 Benjamin Volasko.